Jak prawidłowo zgłaszać pożar lub wypadek PDF Drukuj
sobota, 25 czerwca 2011 14:07

"Kto zauważy pożar, klęskę żywiołową lub inne miejscowe zagrożenie, obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić osoby znajdujące się w strefie zagrożenia oraz jednostkę ochrony przeciwpożarowej bądź policję lub wójta albo sołtysa" - art. 9 ustawy o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002r. Nr 47, poz. 1229, ze zmianami).

POŻAR:

W przypadku powstania pożaru lub innego nadzwyczajnego zagrożenia wszyscy zobowiązani są podjąć działania w celu jego likwidacji:

1. Zaalarmować niezwłocznie, przy użyciu wszystkich dostępnych środków osoby będące w strefie zagrożenia.

2. Wezwać straż pożarną - tel. 998 lub 112

Telefoniczne alarmowanie straży o pożarze należy wykonać w następujący sposób: Po wybraniu numeru alarmowego straży pożarnej 998(112) i zgłoszeniu się dyżurnego spokojnie i wyraźnie należy podać:

1. Swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego nadawana jest informacja o zdarzeniu.
2. Adres i nazwę obiektu.
3. Co się pali i na którym piętrze.
4. Czy jest zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.
5. Po podaniu informacji nie odkładać słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

Przyjmujący może zażądać:

1. Potwierdzenia zgłoszenia poprzez oddzwonienie.
2. Dodatkowych informacji, które w miarę możliwości należy podać.

WYPADEK KOMUNIKACYJNY:

Telefoniczne alarmowanie straży o wypadku komunikacyjnym należy wykonać w następujący sposób:

2. Miejsce zdarzenia, miejscowość, na jakiej drodze tzn. droga w jakim kierunku.
3. Jakie pojazdy brały udział w wypadku.
4. Czy są uwięzione w pojeździe osoby, liczba osób poszkodowanych.
5. Czy droga jest zablokowana czy przejezdna.
6. Po podaniu informacji nie odkładać słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

Przyjmujący może zażądać:

1. Potwierdzenia zgłoszenia poprzez oddzwonienie.
2. Dodatkowych informacji, które w miarę możliwości należy podać.