PDF Drukuj
środa, 18 maja 2011 12:17

Nasza historia

W XIX wieku i na początku XX stulecia drewniana zabudowa oraz dachy kryte strzechą sprzyjały rozprzestrzenianiu się pożarów. Aby temu zapobiec potrzebna była sprawna akcja gaszenia ognia. Dlatego, też w roku 1887 Rada Gminy Jadowniki zakupiła sikawkę i z grupy ochotników zorganizowano Straż Pożarną, która działa do dzisiaj.

Pierwsza remiza została wybudowana w latach 1905-1909 gdzie przechowywano dwie sikawki, hydrofor, sztandar, mundury i hełmy strażackie.

Pierwszy sztandar jednostka otrzymała w 1908 roku. Na czerwonym tle widnieje na nim patron straży św. Florian. Na odwrocie natomiast w kole obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Na kolistym obramowaniu stare zawołanie rycerzy polskich: "Jezus Maryja- Królowo Korony Polskiej, Módl się za nami". U dołu sztandaru znajdują się trzy herby Królewskiej Polski: Korona, Ruś, Litwa. W 1979 roku sztandar ten został gruntownie odnowiony.

W okresie przed I wojną światową jedynym organizatorem życia sportowego była Ochotnicza Straż Pożarna w Jadownikach. Organizowała zabawy, loterie fantowe, festyny, zawody strażackie oraz zawody w siatkówkę. Sekcja siatkówki męskiej istniała przy Stowarzyszeniu Młodzieży Męskiej w Jadownikach. Popularnym konkursem sportowym było wspinanie się na wysoki, wypolerowany mydłem maszt, celem zdjęcia z niego kiełbasy. Trzeba było się wykazać nie lada siłą rąk i sprytem by tego wyczynu dokonać.

Podczas II wojny światowej OSP nie zaprzestała swojej działalności. Niemcom zależało na tym, aby istniała służba, która może szybko ugasić liczne w tym czasie pożary. W tym celu przeprowadzano też różnego rodzaju ćwiczenia, jak choćby te zorganizowane 17 listopada 1944 roku na ul. Głowackiego w Brzesku. Brały w nich udział jednostki z Brzeska, Okocimia, Słotwiny, Szczepanowa, Przyborowa, Uszwi i Jadownik.

Tuż po wojnie, w 1948 roku, jednostka zakupiła swój pierwszy samochód - amerykańskiego Dodge'a. W 1969 roku strażacy z Jadownik otrzymali kolejny pojazd. Tym razem był to już typowy samochód strażacki marki Star 25 z pełnym wyposażeniem. W tym samym roku - 28 września - zastała oddana do użytku nowo wybudowana remiza, która służy strażakom do dnia dzisiejszego. Jej budowa trwała w sumie 4 lata. Uroczystości były tym większe, że jednostka otrzymywała drugi sztandar, który w 1987 roku, podczas obchodów 100-lecia OSP w Jadownikach, został odznaczony Złotym Znakiem Związku. Jednostka stale była wyposażona w nowoczesny sprzęt - szczególnie samochody. W 1985 roku roku otrzymała Jelcza, który był pierwszym tego typu pojazdem w Ochotniczych Strażach Pożarnych ówczesnego województwa tarnowskiego.W 2002 roku natomiast strażacy z Jadownik otrzymali z Komendy Powiatowej PSP Brzesko drugi samochód Jelcz, a z MPEC-u w Brzesku - Żuka. W 2008 roku dzięki pomocy Urzędu Gminy Brzesko zakupiliśmy średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Mercedes, który zastąpił Jelcza GCBA 5/32, będącego w naszym podziale bojowym od roku 1985. Został on przekazany Ochotniczej Straży Pożarnej z Poręby Spytkowskiej. Rok 2009 to pozyskanie przez naszą OSP lekkiego samochodu gaśniczego Ford Transit , który zastąpił żuka.

Z ważniejszych akcji, wymienić należy m.in. pożar dwóch kościołów i 3/4 części zabudowy miasta Brzeska, który miał miejsce 25 lipca 1904 roku, pożar w sierpniu 1965 w Jadownikach, kiedy to spaleniu uległo ponad 40 budynków. W akcji ratowniczo-gaśniczej brało udział 20 jednostek straży i jednostka wojskowa z Tarnowa. Pożar trwał przez prawie dwie doby.

W dniach 26-29 czerwca 1971 roku jednostka brała udział w gaszeniu rafinerii Czechowice-Dziedzice. Był to pierwszy w historii OSP wyjazd do tak dużego, niebezpiecznego i odległego od siedziby pożaru.

Ostatni duży pożar miał miejsce 29 sierpnia 1992 roku. Druhowie pojechali wówczas do płonących lasów w Kuźni Raciborskiej. Druhowie walczyli z żywiołem przez prawie 10 dni.

 

Poniżej zdjęcie wykonane 4 lipca 1909 roku przedstawiające ówczesnych strażaków z Jadownik

 

Stoją od prawej:
Błażej Owsiak trębacz
Franciszek Topolski strażak
Józef Świerczek "Wodarz"
Błażej Kandela z pańskiego
Wincenty Bryła krawiec
Stanisław Małek strażak wspinacz
Jan Kandela dróżnik żołnierz
Jan Potoczek strażak murarz
Stanisław Małek chorąży majster
Jan Japa z pańskiego, zastępca dowódcy

Dolny rząd od prawej:

Błażej Wawryka "Błaś" strażak wspinacz
Kasper Dadej majster murarski strażak
Stanisław Owsiak "Broda" strażak rolnik
Wincenty Tyka ze szpadą, naczelnik OSP, sklepikarz
Baltazar Szafrański "Wójt" naczelnik gminy
Michał Świerad "Prezes" OSP Jadowniki, mistrz murarz
Józef Niedzielski Kowal gosp. straży i zastępca naczelnika
Władysław Niedzielski mały chłopiec, syn Józefa

 

 

 


zdjęcie przy samochodzie bojowym star 25 zrobione w roku 1970

 

 


W artykule wykorzystano fragmenty książki "Ochotnicy ziemi brzeskiej"

 


Stworzone dzięki Joomla!. Valid XHTML and CSS.

Copyright © 2011 - 2015 ospjadowniki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.