Pożar wytwórni pasz PDF Drukuj
sobota, 19 stycznia 2008 01:00

Pożar wytwórni paszW dniu 19-01-2008r. po godz. 17 dyżurny PSK w Brzesku odebrał zgłoszenie o pożarze w Wytwórni Pasz w Brzesku ul. Przemysłowa. Na miejsce zdarzenia zadysponowano trzy zastępy JRG Brzesko. Z uwagi na występujące zagrożenie tj. pożar magazynu pasz /kolektorów/, oraz zbiornika oleju roślinnego, który uległ rozszczelnieniu dowodzący akcją zażądał dodatkowych sił i środków. Na miejsce zadysponowano jednostki z sąsiednich powiatów tj. z: JRG Tarnów, JRG Bochnia, JRG Wieliczka, oraz jednostki OSP z terenu powiatu.

W początkowej fazie działań przystąpiono do gaszenia pożaru, którym objęta była piwnica oraz pomieszczenie w którym znajdowały się zbiorniki z olejem roślinnym. Płomienie z palącego się oleju sięgały na wysokość 25 m. Masa składowanego materiału w ilości ok. 300 ton, rozgrzana konstrukcja stalowa, wysokość obiektu, duże zadymienie to czynniki, które stanowiły utrudnienia podczas akcji ratowniczo-gaśniczej. Wysoka temperatura pożaru spowodowała rozszczelnienie zbiornika oleju roślinnego oraz zapalenie się materiałów składowanych w silosach magazynowych. Działania gaśnicze skupiły się na ugaszeniu oleju roślinnego oraz materiałów składowanych w kolektorach. Podstawowym środkiem gaśniczym była piana. Drugim kierunkiem działań ratowniczych było ograniczenie skutków wycieku oleju ze zbiornika poprzez wykonanie obwałowania terenu oraz przepompowania cieczy do zbiorników zastępczych. Podczas działań ratowniczo-gaśniczych istniało zagrożenie wybuchem pyłów zbożowych nagromadzonych na ścianach i innych elementach konstrukcyjnych obiektu. Przeprowadzone w ubiegłym roku ćwiczenia z udziałem Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego na tym obiekcie, których założeniem była podobna sytuacja jaka zaistniała w rzeczywistości pozwoliła w dużym stopniu na sprawne przeprowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych. Łącznie w działaniach udział brało 27 zastępów ratowniczo-gaśniczych w tym 93 strażaków. Akcję zakończono po ponad trzynastu godzinach walki z żywiołem.

 

Zestawienie pojazdów biorących udział w działaniach:
JRG PSP BRZESKO - SLRR, 2 GCBA , GBA , SRT , Sh.24, 2 Sop Oraz SKw
JRG BOCHNIA - GCBA
JRG WIELICZKA - GCBA
KW PSP KRAKÓW - Sop
JRG 1 TARNÓW - GCBA , CYSTERNA
JRG 2 TARNÓW - GCBA
osp z powiatu
OSP JADOWNIKI - GCBA , GCBA
OSP SZCZEPANÓW - GBM , GLBARt
OSP CZCHÓW - GCBA
OSP GNOJNIK - GBM
OSP WOKOWICE - GBA
OSP PRZYBORÓW - GBA
OSP ŁĘKI - GBA
OSP BORZĘCIN GÓRNY - GCBA
OSP BORZĘCIN DOLNY - GBA
OSP SZCZUROWA - GCBA
ZESPÓŁ POGOTOWIA RATUNKOWEGO
POLICJA
POGOTOWIE ENERGETYCZNE

 

 


 

 


Stworzone dzięki Joomla!. Valid XHTML and CSS.

Copyright © 2011 - 2015 ospjadowniki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.