Strażacka pielgrzymka do Tuchowa PDF Drukuj
niedziela, 03 lipca 2011 21:00

Bazylika w TuchowieW Tuchowie rozpoczął się Wielki Odpust ku czci Matki Bożej. Do 10 lipca do sanktuarium przybędą pielgrzymi z całego kraju a także z zagranicy.  Każdego roku na początku lipca przed obrazem Matki Bożej modli się ok. 100 tys. osób. Odpust zainaugurowała 1 lipca pielgrzymka strażaków. Mszy św. przewodniczył ordynariusz diecezji tarnowskiej bp Wiktor Skworc.

W homilii, biskup mówił, że by wykonywać zawód strażaka trzeba odwagi i poświęcenia. „Dajecie nam poczucie bezpieczeństwa i dlatego cieszycie się uznaniem społeczeństwa. Ludzie cenią Wasze zaangażowanie i profesjonalizm w ratowaniu ludzi i zagrożonego mienia,  Waszą gotowość, dyspozycyjność i wierność” – mówił kaznodzieja.

Ordynariusz diecezji podkreślił także, że wysoki etos strażackiej służby wypływa ostatecznie z przykazania miłości bliźniego i znajduje najwyższe uznanie w słowach Chrystusa: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie oddaje za przyjaciół swoich”.

Biskup prosił strażaków, by silnie trwali przy Ewangelii,  która ożywia i podtrzymuje każdą ofiarną służbę człowiekowi.

„Dramat człowieka, jego ból i cierpienie spotykają się zazwyczaj z solidarną odpowiedzią innych ludzi. Organizowane są akcje pomocy, wielu ludzi narażając własne życie i zdrowie udaje się, aby nieść pomoc. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie siła ducha, wartości w imię których, człowiek jest zdolny do takiej ofiary. Wydaje się, że nie byłaby ona możliwa bez wiary w Boga, który jest większy i potężniejszy od każdego zła i ma moc wyprowadzić człowieka z każdego nieszczęścia, z każdej traumy” – powiedział bp Skworc.

W tym roku Wielki Odpust Tuchowski potrwa 10 dni. Towarzyszy mu hasło „Z Maryją do pełni komunii z Bogiem". Do sanktuarium przybędą m.in. biskupi, kapłani, siostry zakonne, kolejarze, żołnierze AK, sportowcy, myśliwi, rolnicy i lekarze.

Więcej zdjęć TUTAJ

Źródło: www.diecezja.tarnow.pl/