130 lat OSP w Jadownikach PDF Drukuj
czwartek, 31 sierpnia 2017 11:42


W minioną niedzielę 13 sierpnia odbyła się uroczystość 130-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Jadownikach.

 

W uroczystościach wzięły udział jednostki OSP z Jastwi, Maszkienic, Brzeska, Bucza, Jasienia, Mokrzysk, Okocimia, Poręby Spytkowskiej, Szczepanowa, Wokowic, Borzęcina Górnego, Czchowa, Dębna, Gnojnika, Łoniowej, Porąbki Iwkowskiej, Szczurowej, Tymowej, Uszwi i Uścia Solnego.

Wśród zaproszonych gości obecni byli, m.in. wicewojewoda Józef Gawron, burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka, zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. brygadier Marek Bębenek, komendant powiatowy PSP w Brzesku st. brygadier Piotr Strojny, sołtys Jarosław Sorys, radni Jerzy Gawiak, Leszek Klimek i Maciej Podobiński, były komendant PSP Dariusz Pęcak, Komendant Miejsko-Gminny OSP dh. Marian Czarnik.

Przed rozpoczęciem mszy Józef Gawron wręczył strażakom odznaczenia państwowe przyznane postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 marca 2017 r. Srebrnym Krzyżem Zasługi zostali odznaczeni druhowie: Edmund Leś i Adam Cebula, a Brązowym Krzyżem Zasługi druhowie: Wacław Świerad, Adam Ludkowski, Janusz Przeklasa, Marek Śmietana, Zbigniew Serwatka i Piotr Kura.

Jubileuszową mszę świętą w kościele pw. św. Prokopa Opata koncelebrował kapelan małopolskich strażaków mł. brygadier ks. Władysław Kulig. Po mszy, kolumna strażacka na czele z Miejską Orkiestrą Dętą, pocztami sztandarowymi, przybyłymi gośćmi i strażakami oraz mieszkańcami Jadownik udała się na plac apelowy. Dowódca uroczystości młodszy kapitan Szymon Płaneta złożył meldunek o gotowości zastępcy małopolskiego komendanta wojewódzkiego st. brygadierowi Markowi Bębenkowi. Przy akordach hymnu państwowego flagę na maszt wciągnęli druhowie: dowódca pocztu flagowego Przemysław Duda, flagowy pocztu Artur Świerad, asysta pocztu flagowego Janusz Przeklasa.

Prezes OSP Jadowniki dh. Józef Mól w swoim wystąpieniu przypomniał piękną historię straży w Jadownikach, od momentu jej założenia po dzień dzisiejszy. Podkreślił olbrzymie zaangażowanie strażaków-ochotników w służbę na rzecz społeczeństwa, a także podziękował burmistrzowi Grzegorzowi Wawryce za przekazywane środki finansowe na działalność straży i organizację jubileuszu, a komendantowi PSP za wspieranie działań szkoleniowych.

Uroczystość uświetniło wręczenie druhowi Edmundowi Lesiowi Medalu im. Bolesława Chomicza. Złote Medale za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali druhowie: Józef Hudy, Bogusław Niedzielski, Kazimierz Sala oraz Kazimierz Świerad. Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa dla druhów: Konrada Krzyształa, Mateusza Kurnika ,Dawida Martyny oraz Józefy Świerad. Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa wręczono druhom: Piotrowi Hasiakowi, Michałowi Szubie i Arturowi Świeradowi.

Postanowieniem Kapituły Krzyża Zasługi Orderu Św. Floriana Krzyżem Zasługi Orderu Św. Floriana zostali odznaczeni druhowie: Józef Mól, Wacław Świerad, Janusz Przeklasa, Marek Śmietana, Zbigniew Serwatka i Michał Loranty. Po raz pierwszy Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Jadownikach nadał Odznakę Zasłużony dla OSP Jadowniki, którą otrzymali: burmistrz Grzegorz Wawryka, Zdzisław Grodny, ks. Piotr Jaworski, Andrzej Babraj, Grażyna Cisak i Krzysztof Bigaj.

W trakcie uroczystości odczytano okolicznościowe adresy nadesłane przez Waldemara Pawlaka oraz Mariana Zalewskiego. Burmistrz Grzegorz Wawryka w swoim wystąpieniu podziękował strażakom za ich służbę i trud, życzył samych szczęśliwych powrotów z akcji oraz podkreślił swoje i radnych zaangażowanie w jak najlepszą współpracę i pomoc finansową. Wręczył na ręce prezesa Józefa Móla reprint pierwszego, historycznego zdjęcia jadownickich strażaków.

Jubileusz zakończył się wspólnym obiadem gości i strażaków w Domu Ludowym.


Foto: Michał Krzywda, Krzysztof Bigaj


 

 

 

 

 

 


Stworzone dzięki Joomla!. Valid XHTML and CSS.

Copyright © 2011 - 2015 ospjadowniki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.