Renowacja sztandaru PDF Drukuj
poniedziałek, 31 grudnia 2018 13:01


Pierwszy sztandar OSP Jadowniki, ufundowany przez wdzięcznych mieszkańców wsi po 21 latach działalności straży, został poświęcony w niedzielę 5 maja 1907 roku. Była to ważna chwila w historii naszej jednostki. Posiadanie sztandaru zmotywowało druhów do aktywniejszej służby na chwałę Bogu i pomocy ludziom.

 

Płat sztandaru stanowi tkanina w kształcie kwadratu o boku 112 centymetrów, koloru czerwonego po stronie awersu i złotego na rewersie. Na środku głównej strony umieszczono wizerunek św. Floriana, ponad nim wyszyto złotymi literami napis „ŚW. FLORIANIE”, poniżej – „BROŃ NAS OD POŻARU”. Na stronie tylnej na środku widnieje okrągły wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, wokół którego wije się czerwony napis „JEZUS MARYJA KRÓLOWO KORONY POLSKIEJ MÓDL SIĘ ZA NAMI”. Na dole tejże strony umieszczono trzy herby: Korony, Rusi i Litwy, pod nimi zaś napis w kolorze czerwonym „JADOWNIKI PODGÓRNE 1979” -dodany po pierwszej renowacji.

 

Sztandar w obecnym czasie zarówno pod względem technicznym, jak estetycznym jest w bardzo złym stanie zachowania. Z biegiem czasu obrazy malowane bezpośrednio na płótnie uległy zniszczeniu. Obrazy wykonane w technice olejnej na podobraziu płóciennym, są sztywne, połamane, z licznymi rozdarciami i ubytkami płótna. Płótno utraciło elastyczność, stając się strukturą twardą, kruchą i sztywną.

 

Wraz z upływem czasu, oraz jego eksploatacją powstały różne defekty, które należy usunąć poprzez poddanie sztandaru gruntownej i kosztownej konserwacji. Zarząd i członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jadownikach zwracają się do mieszkańców Jadownik i sympatyków naszej jednostki o wsparcie finansowe na renowację pierwszego sztandaru, który od ponad stu lat służy naszej jednostce podczas najważniejszych uroczystości państwowych i kościelnych. Sztandar OSP Jadowniki to część historii Jadownik i jej mieszkańców.

 

Wsparcie finansowe prosimy kierować na konto naszej jednostki Bank Spółdzielczy w Brzesku nr rachunku bankowego:

69 94530009 0000 0000 0518 0001 z dopiskiem ,,renowacja sztandaru’’

Za okazane wsparcie serdecznie dziękujemy.

 

 

Pierwszy sztandar OSP Jadowniki, ufundowany przez wdzięcznych mieszkańców wsi po 21 latach działalności straży, został poświęcony w niedzielę 5 maja 1907 roku. Była to ważna chwila w historii naszej jednostki. Posiadanie sztandaru zmotywowało druhów do aktywniejszej służby na chwałę Bogu i pomocy ludziom.

Płat sztandaru stanowi tkanina w kształcie kwadratu o boku 112 centymetrów, koloru czerwonego po stronie awersu i złotego na rewersie. Na środku głównej strony umieszczono wizerunek św. Floriana, ponad nim wyszyto złotymi literami napis „ŚW. FLORIANIE”, poniżej – „BROŃ NAS OD POŻARU”. Na stronie tylnej na środku widnieje okrągły wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, wokół którego wije się czerwony napis „JEZUS MARYJA KRÓLOWO KORONY POLSKIEJ MÓDL SIĘ ZA NAMI”. Na dole tejże strony umieszczono trzy herby: Korony, Rusi i Litwy, pod nimi zaś napis w kolorze czerwonym „JADOWNIKI PODGÓRNE 1979” -dodany po pierwszej renowacji.

Sztandar w obecnym czasie zarówno pod względem technicznym, jak estetycznym jest w bardzo złym stanie zachowania. Z biegiem czasu obrazy malowane bezpośrednio na płótnie uległy zniszczeniu. Obrazy wykonane w technice olejnej na podobraziu płóciennym, są sztywne, połamane, z licznymi rozdarciami i ubytkami płótna. Płótno utraciło elastyczność, stając się strukturą twardą, kruchą i sztywną.

Wraz z upływem czasu, oraz jego eksploatacją powstały różne defekty, które należy usunąć poprzez poddanie sztandaru gruntownej i kosztownej konserwacji. Zarząd i członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jadownikach zwracają się do mieszkańców Jadownik i sympatyków naszej jednostki o wsparcie finansowe na renowację pierwszego sztandaru, który od ponad stu lat służy naszej jednostce podczas najważniejszych uroczystości państwowych i kościelnych. Sztandar OSP Jadowniki to część historii Jadownik i jej mieszkańców.

Wsparcie finansowe prosimy kierować na konto naszej jednostki Bank Spółdzielczy w Brzesku nr rachunku bankowego:

69 94530009 0000 0000 0518 0001 z dopiskiem ,,renowacja sztandaru’’

Za okazane wsparcie serdecznie dziękujemy.

Pierwszy sztandar OSP Jadowniki, ufundowany przez wdzięcznych mieszkańców wsi po 21 latach działalności straży, został poświęcony w niedzielę 5 maja 1907 roku. Była to ważna chwila w historii naszej jednostki. Posiadanie sztandaru zmotywowało druhów do aktywniejszej służby na chwałę Bogu i pomocy ludziom.

Płat sztandaru stanowi tkanina w kształcie kwadratu o boku 112 centymetrów, koloru czerwonego po stronie awersu i złotego na rewersie. Na środku głównej strony umieszczono wizerunek św. Floriana, ponad nim wyszyto złotymi literami napis „ŚW. FLORIANIE”, poniżej – „BROŃ NAS OD POŻARU”. Na stronie tylnej na środku widnieje okrągły wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, wokół którego wije się czerwony napis „JEZUS MARYJA KRÓLOWO KORONY POLSKIEJ MÓDL SIĘ ZA NAMI”. Na dole tejże strony umieszczono trzy herby: Korony, Rusi i Litwy, pod nimi zaś napis w kolorze czerwonym „JADOWNIKI PODGÓRNE 1979” -dodany po pierwszej renowacji.

Sztandar w obecnym czasie zarówno pod względem technicznym, jak estetycznym jest w bardzo złym stanie zachowania. Z biegiem czasu obrazy malowane bezpośrednio na płótnie uległy zniszczeniu. Obrazy wykonane w technice olejnej na podobraziu płóciennym, są sztywne, połamane, z licznymi rozdarciami i ubytkami płótna. Płótno utraciło elastyczność, stając się strukturą twardą, kruchą i sztywną.

Wraz z upływem czasu, oraz jego eksploatacją powstały różne defekty, które należy usunąć poprzez poddanie sztandaru gruntownej i kosztownej konserwacji. Zarząd i członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jadownikach zwracają się do mieszkańców Jadownik i sympatyków naszej jednostki o wsparcie finansowe na renowację pierwszego sztandaru, który od ponad stu lat służy naszej jednostce podczas najważniejszych uroczystości państwowych i kościelnych. Sztandar OSP Jadowniki to część historii Jadownik i jej mieszkańców.

Wsparcie finansowe prosimy kierować na konto naszej jednostki Bank Spółdzielczy w Brzesku nr rachunku bankowego:

69 94530009 0000 0000 0518 0001 z dopiskiem ,,renowacja sztandaru’’

Za okazane wsparcie serdecznie dziękujemy.

 


Stworzone dzięki Joomla!. Valid XHTML and CSS.

Copyright © 2011 - 2015 ospjadowniki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.